ZRUŠENÉ HODINY    


Break dance - historie a vývoj


Break - Dance je akrobatický hip hopový tanec, který má svoje počátky v 70. letech. Jeho vývoj však vůbec není jednoduchý, protože je ovlivňován velkým množstvím tanečních směrů a proudů.

Jeho první podobu tančili mladí lidé na ulicích New Yorku a Los Angeles. Uprock byl vůbec první formou tance break – dance. Nesl znaky bojového umění.
Z tohoto důvodu působil hodně agresivně. Správně provedený uprock připomíná spíše bojové umění kung -fu. S postupem doby se při tomto tanci stále více využívaly hladké pohyby a vlnění. Vzniká nový směr zvaný popping, který okamžitě získává velkou popularitu u mládeže a stává se diskotékovým hitem.
Mezi další směry, které break – dance ovlivnily můžeme zařadit třeba freestyle (freestyle dance), který sdružuje prvky zahrnující pády a točení. Zcela novým směrem, kterým se skupina tanců break - dance rozšířila je footwork. Při tomto tanci tanečníci používají ruce k podepření těla. Tímto trikem si uvolňují nohy a chodidla, které posléze použijí pro gymnastické prvky, vlečení nohou a různá přetáčení.

BreakDance2 Dnes jsou základními prvky break–dance jako širokého tanečního stylu : toprock, uprock, footwork, power moves a freeze. Zvláště uprock byl a je dodnes velmi oblíbený pro svůj původ v bojových uměních. Významným znakem tohoto tance dnešní doby je power moves (točivé pohyby). Jedná se o vysoce fyzicky namáhavé taneční kreace, které se spíš blíží gymnastice, je ale velmi efektní, a proto oblíbený. Také footworky jsou dnes již daleko propracovanější a rychlejší než dříve a velmi oblíbené jsou freeze. V současnosti se začínají využívat prvky z brazilské bojové techniky zvané Capoeira a to především právě freeze a některé velmi efektní akrobatické skoky.

BreakDance2 Break – Dance.
To, co jste považovali za nemožné, je u tohoto tance naprosto běžné. Pokochejte se pohledem na taneční kousky, které b-boys s chutí předvádějí na tanečních parketech po celém světě.